arama

Kripto Para Vergilendirmesi Hakkında Endişelenmelisiniz!

Gündemde olan kripto para vergilendirmesi hakkında bu bilgi sizleri oldukça endileşendirebilir! Kripto para vergilieri hakkın da sormaktan korktuğunuz tüm herşey burada yer alıyor.
kripto-para-vergilendirmesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Ali Can Çekmez

Kripto Para Vergilendirmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Gündem’de olan kripto para vergilendirmesi sizi aşırı tedirgin edebilir! Çoğu kripto para (koin) yatırımcılığı yapan kişiler son yıllarda yüksek miktarda bitcoin ve nakit para kazanmak için, diğer kripto para birimleri alımı satımı yapan ve kazanç elde edenler ciddi anlamda bir servet kazanmış durumda. Yalnız unutulmaması gereken kripto para vergilendirmesi hakkın da ne kadar bilgi sahibisiniz?

Ayrıca, ABD’de çok yüksek miktarda gelir elde eden kripto para ticareti yapan kullanıcılar ve hizmet sağlayan kurumlar vergilendirilebilir gelirlerini IRS (Internal Revenue Service)’ye bildirmedi.

Kripto para ticareti yapan ajansların yüz binlerce ABD vatandaşının, satış gelirlerini ve kripto para değişimlerini bildirmediğini ayrıca bu ödenmemiş vergilerin cezaları ve faizleriyle beraber birkaç milyar dolar olabileceği belirtilmiş durumda.

İlerleyen zamanlar da neler olacağına fikirler de bulunan uzmanlar: IRS (Internal Revenue Service) ile iki yıldır kripto para vergilendirmesi mücadelesi veren kişilerden sonra, en büyük kripto para değişimi yapan şirketlerden olan Coinbase, iki yıllık bir süre zarfında 20.000 $’dan fazla ticaret yapmış olan 13 bin müşterisi hakkında bilgi topladı.

Öyle ki, IRS (Internal Revenue Service) şeffaf bir yaklaşım yönetimini kullanarak kripto para sermayesi hakkın da kazançları ve kayıpları da yatırımcılar için göz önünde bulundurarak “maddi olmayan olduğu yerde duran varlık” olarak adlandırmış bulunmakta.

Ayrıca, kripto para birimlerine değinecek olursak, çoğu yatırımcı hala kripto para vergileri hakkın da verilecek kararlardan tam olarak emin değil.


Kripto para vergilendirmesi hangi amaçlar için nasıl işleniyor?

Vergilendirmeler bildiğimiz “mülk” olarak gerçekleştiriliyor. Bu vergilendirme politikası ise, mülk işlemlerinde uyg

ulanan genel vergi kanunları, sanal para birimi kripto paralar’da kullanılan işlemlerde geçerlidir.

Ayrıca bu kripto para birimlerinin döviz kazancı veya döviz kaybı yaratacak bir para birimi olarak düşünülmediği anlamına geliyor. Yani kripto para birimlerin de ki yükselişler ve düşüşler, “Dövizler” ile hiç bir bağlantısı bulunmadığını ve “Döviz” kurlarını etkilemeyeceği anlamını taşıyor.

kripto-para-vergilendirmesi

 

Mal veya hizmetler için kripto paralar ile ödeme alan bir vergi mükellefi, brüt gelirini kullanmış olduğu kripto para biriminin piyasa değerine dahil edilecekmidir?

Kesinlikle evet. Kripto paranın alındığı tarihten itibaren ABD doları cinsinden ölçülerek hesaplanması gerekiyor.

Kripto paranın adil piyasa değeri peki nasıl belirlenecektir?

Sürekli değişim üzerinde olan kripto para birimi varsa ayrıca döviz kuru piyasa taleb ve arzı ile belirlenirse, kripto paranın adil piyasa değeri ise sanal paranın ABD dolarına dönüştürüldüğü andan itibaren belirlenir (veya farklı bir para birimine dönüştürüldüğünde). Tutarlılık içerisin de uygulanarak, makul bir biçimde döviz kuru üzerinden ABD doları olacak şekilde dönüşüm sağlanıyor.

Bir vergi mükellefi, diğer mülkleri için kripto para değişimi ile kazanca veya zarara sahip olabilir mi?

Tahmin ettiğiniz gibi evet, kripto para vergilendirmesi hakkın da daha farklı bir şey söyleyelim. Kripto para karşılığın da elde edilmiş olan malın adil piyasa değeri, vergi mükellefinin kripto para birimine göre düzeltilmiş değerini aşıyorsa, vergi mükellefinin vergilendirilebilir bir kazancı olduğu anlamına geliyor. Mülkiyetin adil piyasa değeri, kripto para biriminin düzeltilmiş durumuna göre daha az ise bu durumda mükellefinin zararı olduğu anlamına geliyor.

Vergi mükellefi, kripto paraların satışı veya değişimi konuların da ne tür bir kazanç veya kayıp yaşar?

Kazancın veya kaybın durumu genel olarak, kripto paranın vergi mükellefinin elinde bir sermaye varlığı olup olmamasına bağlı bir durumdur.

Eğer ki öyle ise, bir vergi mükellefi genel olarak satışta bir sermaye kazancı veya kaybı gerçekleştirir. Yüksek kazançlar ise, en yüksek marjinal gelir vergisi oranından yüzde 37 olarak, vergilendirme oranına bağlı olarak ise yüzde 15 gibi yüksek bir oranda sermaye kazançları vergisi oranı ile vergilendiriliyor.

Örnek vermek gerekirse, hisse senetleri ayrıca diğer yatırım amaçlı mülkler genellikle sermaye kazançları veya kayıpları üreten sermaye varlıkları anlamına geliyor. Kripto para vergileri esas olarak bir ticaretteki veya işletmeler için müşterilere satılan stok ve diğer mülkler, bir sermaye varlığı olmayan ve dolayısıyla normal kazanç veya kayıplar yaşayacak mülklerin örnekleri olarak adlandırılıyor.

Bitcoin madenciliği ve diğer kripto para birimleri madenciliği vergi sonuçları nedir?

Vergi mükellefi başarılı bir şekilde kripto para birimini temin ettiği zaman zaman, alındığı tarihten itibaren kripto para biriminin adil piyasa değeri brüt gelire dahil ediliyor.

Ayrıca, herhangi bir vergi mükellefinin kripto para birimi madenciliği bir ticaret veya değişimi oluşturuyorsa ve madencilik faliyeti bir çalışan olarak vergi mükellefi tarafından üstlenilmiyorsa, kendi hesabına ait elde edilen net kazançlar (genellikle bir ticaret veya kripto para değişiminden kaynaklanan brüt gelir) bu faliyetlerden kaynaklanan daha farklı izin verilebilir gelir oluşturur ve kendi kendine işlenen vergiye tabi tutulur.

Kaynak: https://www.coindesk.com/everything-afraid-ask-crypto-taxes/